80 rocznica desantu spadochronowego w Sokołowie.
7 września 1944 roku w lasach Puszczy Noteckiej w miejscowości Sokołowo doszło do zrzutu skoczków spadochronowych. Grupa 11 żołnieży miała za zadanie zbierać informację o ruchach niemieckich wojsk, a meldunki przesyłać dowództwu. Spadochroniarze na tyłach wroga operowali przez około dwa tygodnie. Niestety w czasie prowadzenia działań wsród grupy desantowej nie obyło się bez ofiar. Represje nie ominęły także ludności cywilnej, która pomagała spadochroniarzom ukrywając ich i dostarczając prowiant. Za ukrywanie żołnierzy, śmierć w obozach zagłady ponieśli Franciszka i Józef Furmanowie. Pan Józef został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen natomiast Pani Franciszka w obozie karno – śledczym w Żabikowie.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń 30 tat poźniej w miejscu lądowania spadochroniarzy powstał pomnik autorstwa wielkopolskiego artysty Jerzego Sobocińskiego z Pniew. Przedstawia czteroosobową grupę żołnierzy z bronią w ręku. Jedna z postaci została ujęta w chwili zwijania czaszy spadochronu. W związku z tamtymi wydarzeniami, oraz z heroiczną postawą Państwa Furmanów w latach późniejszych samorząd Gminy Lubasz ufundował pamiątkową tablicę ku ich pamięci.
Dokładnie 80 lat po wydarzeniach z 1944 roku w miejscu zrzutu skoczków zaproszeni goście wśród, których byli: potomkowie państwa Franciszki i Józefa Furmanów, Zbigniew Maćkowiak radny powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego, st. kpt. Krystian Kraśniewski z Komendy Powiatowej PSP w Czarnkowie, Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, zastępca Wójta Gminy Lubasz Grażyna Graj, Przewodnicząca Rady Gminy w Lubaszu Elżbieta Nowak wraz z radnymi, delegacja Nadleśnictwa Krucz, dyrektorzy jednostek administracyjnych, szkół, przedszkoli, sołtysi oraz mieszkńcy gminy Lubasz, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem spadochroniarzy. Wartę honorową pełnili uczniowie klas mundurowych Edukacji Lubasz Szkoły im. I.J. Paderewskiego, których obecność dodała estymy całemu wydarzeniu. Podczas oficjalnych obchodów głos w imieniu starosty Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Grzegorza Bogacza zabrał radny Zbigniew Maćkowiak. W części oficjalnej głos zabrał również Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, który przedstawił historię tego miejsca.
Po części oficjalnej uczestnicy udali się do sali wiejskiej w Sokołowie, gdzie czekało moc atrakcji. Można było między innymi posłuchać prelekcji dotyczącej wrześniowych wydarzeń z 1944 roku, którą wygłośiła pani Małgorzata Kabacińska oraz zapoznać się, dzięki uprzejmości grupy rekonstrukcyjnej, z umundurowaniem oraz uzbrojeniem ówczesnych skoczków. Głos zabrała również, w imieniu rodziny, pani Justyna Furman, która podziękowała za pamięć o przodkach i kultywowanie tradycji. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać ze strzelnicy, na której pan Krzysztof Stróżyński udzielał instruktarzu. Ponadto można było pojeździć pojazdami wojskowymi oraz skosztować kiełbasy z grilla. Wisienką na torcie była obecność skoczków spadochronowych.
Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu osób oraz instytucji. Dlatego wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli godnie uczcić rocznicę zrzutu spadochronowego w Sokołowie należą się wielkie podziękowania.
Marcin Dudziak