Zespół wywodzi się z lubaskiego Koła Gospodyń Wiejskich, któremu przewodziła Pani Elżbieta Pawlaczyk z Lubasza – wielka społeczniczka. To z jej inicjatywy z członkiń koła wyłoniła się grupa śpiewająca, która zapoczątkowała popularyzacji bogactwa szeroko rozumianej historii i kultury naszego regionu. Pierwsze założycielskie zebranie KGW w Lubaszu datuje się na dzień 22 marca 1976 roku, natomiast powstanie zespołu „Lubaszanki” przypisuje się przełomowi roku 1976/77.
Pierwszym instruktorem zespołu został Pan Czesław Magdziarz, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowe w Lubaszu, człowiek nieprzeciętnego formatu, charyzmatyczny w swoim powołaniu. Po śmierci Czesława Magdziarza instruktorem zespołu została Pani Janina Foltyn, osoba równie charyzmatyczna, zasłużona propagatorka folkloru Ziemi Szamotulskiej. To właśnie ona wywarła najsilniejszy wpływ na obecny wizerunek „Lubaszanek”. Przez lata zespół czynnie uczestniczył w zjazdach, spotkaniach, festiwalach, przeglądach i imprezach okolicznościowych, również za granicą.
W roku 2010 Kierownictwo Zespołu objęła Pani Małgorzata Granops-Hogiel, miłośniczka muzyki i kultury ludowej, jednocześnie 20-letnia członkini Zespołu, kontynuująca dalej ludową tradycję swojej „Małej Ojczyzny”, jaką jest ziemia lubaska. "Zespół czynnie uczestniczy w zjazdach, spotkaniach, festiwalach, przeglądach i imprezach okolicznościowych, między innymi takich jak:
- Nadnoteckie Święto Pieśni i Muzyki Lubasz 1977 (i dalsze),
- Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (1977),
- Wielkopolskie Przeglądy Zespołów Pieśni Ludowej KGW w Dusznikach Wlkp. (od 1992r.),
- Spotkania Zespołów Folklorystycznych w Pile (od 1994r.),
- coroczne Spotkania Mikołajkowe w Pile (od 1998r.),
- Jesienne Spotkania Seniorów w Mirosławcu (od 1999r.),
- Przeglądy Nieprofesjonalnych Kapel Śpiewaków i Zespołów Ludowych w Szamocinie (od 2003r.),
- Międzypowiatowe Spotkania Na Miedzy – Chełst (od 1995r.)
- Festiwale Piosenki Seniorów organizowane przez Siostry DDP w Szamotułach (od 2000r.),
- Powiatowy Dzień Pieśni i Muzyki w Lubaszu (od 2010r.),
- Spotkania Seniorów w Obornikach (od 2000r.).
- XII Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów "Stare ale jare"- Zespól wystąpił na obornickiej scenie 12 lipca 2012r.
- „XXIII Przeglądu Pieśni Ludowej z Oskarem Kolbergiem. Duszniki 2014” (15.06)
- 20.12.2017 w Domu Strażaka w Lubaszu Spotkanie Wigilijne dla osób chorych i samotnych oraz bezdomnych.
- tradycyjnie coroczne spotkania kolędowe w Lubaszu.
15 października 2016 w Lubaszu Zespół śpiewaczy "Lubaszanki" świętował 40. urodziny, uroczyście rozpoczęte mszą św. w kościele pw. Królowej Rodzin. Po mszy jubilaci i liczni gości udali się do Zajazdu Meteor, by uczcić święto oficjalnym powitaniem, życzeniami i tortem. "Jako pierwszy życzenia składał "Lubaszankom" starosta Tadeusz Teterus, któremu towarzyszył członek Zarządu Rady Powiatu Jan Pertek i komendant Powiatowej Komendy Policji w Czarnkowie Piotr Ryżek. Po nich z życzeniami pośpieszyli parlamentarzyści i przedstawiciele biur poselskich oraz delegacje dziewięciu zespołów ludowych uczestniczących w uroczystości. Nie zabrakło wśród nich dyrygenta Czarnkowskiej Orkiestry Dętej Tadeusza Kurzaca oraz przedstawicieli Klubu Seniora w Czarnkowie z Bogumiłą Jędrzejowską na czele."
Zespół funkcjonuje do dnia dzisiejszego, popularyzujac idee folkloru oraz zachowania wartości historycznych i kulturowych regionu, promując lubaską ziemię, tak w kraju, jak i za granicą. "Lubaszanki” mają na swoim koncie wojaże zagraniczne, tj. występy połączone ze zwiedzaniem, między innymi w takich krajach, jak: Niemcy, Dania, Francja, Holandia, Rumunia, Sardynia, Ukraina, Białoruś. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. W swym repertuarze oprócz pieśni i piosenek ludowych ma również bloki piosenek z lat 20-tych i 30-tych, cygańskich, żołnierskich, biesiadnych, religijnych i kolędowych. Promuje też obrzędy, np.: jasełkowe, dożynkowe i sobótkowe.
Ostatnie występy zespołu:
Gościejewo – Otwarcie Lata
Murowana Goślina – „Chabrowe Lato”
Lubasz – Spotkanie integracyjne, Dożynki Gminno-Parafialne
Pniewy – Letnie Spotkania
Łekno – Jubileusz Kapeli Biesiadnej
Aktualny skład:
1. Lech Dominikowski
2. Anna Dominikowska
3. Czesława Kubiś
4. Wiesława Płocka
5. Antoni Gruntkowski
6. Jolanta Gruntkowska
7. Kazimiera Grzelak
8. Zenon Kołacki
9. Maria Cichowicz
10. Zbigniew Sowiński
11. Małgorzata Granops - Instruktor